Красилівська міська територіальна громада

Красилівська міська рада Хмельницької області

Правець: смертельна «хвороба подряпин»

Дата: 22.08.2024 15:36
Кількість переглядів: 68

Правець — небезпечна інфекційна хвороба, яка вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Ризики смерті від правця, навіть з отриманням медичної допомоги, можуть сягати 80 %. Збудник правця (бактерія Clostridium tetani) потрапляє в організм людини з ґрунту та екскрементів тварин через:

  • рани, порізи, подряпини;
  • опіки;
  • укуси тварин;
  • нестерильне обладнання для пірсингу, татуювань та ін’єкцій;
  • травмування гострими предметами та уламками деревини.

Від людини до людини правець не передається. Обробка рани антисептиками не вбиває цієї бактерії.

За 2022 рік – 6 місяців 2024 року в Україні було зафіксовано 21 випадок захворювання на правець, з яких 5 випадків — серед дітей.

На 3–21 день після інфікування правцем можуть з’явитися такі симптоми:

  • болісні судоми м’язів, які утруднюють дихання та ковтання;
  • стиснення щелеп, через яке важко відкрити рот;
  • болісна напруга у всьому тілі;
  • температура 38℃ або вища;
  • надмірне потовиділення;
  • прискорене серцебиття та зміна артеріального тиску;
  • пізніше — ламкість кісток.

За появи перших симптомів правця негайно звертайтеся до лікаря. Внаслідок правця може виникнути пневмонія, емболія легеневої артерії (закупорка легеневої артерії згустком крові).

Ймовірність настання смерті залежить від своєчасного та правильного лікування, віку та загального стану здоров’я хворої людини. Без належного лікування ймовірність смерті майже стовідсоткова.

Найефективнішим методом профілактики правця є щеплення вакциною, яка діє одночасно проти трьох інфекційних хвороб: кашлюку, дифтерії, правця. Вона входить до Календаря профілактичних щеплень.

Щоб вакцинуватися проти правця, треба просто звернутися до сімейного лікаря, педіатра чи терапевта. В усіх регіонах України є достатня кількість якісних вакцин від правця для всіх. Вакцинація проводиться безоплатно!

Дітей починають вакцинувати проти правця ще у грудному віці: перші три дози вакцини АКДП вводять у 2, 4 і 6 місяців життя відповідно. У 18 місяців проводиться перша ревакцинація. Наступні ревакцинації здійснюються в 6 і 16 років (а далі — щодесять років). Якщо ви не знаєте своїх даних про щеплення проти правця, звертайтеся до сімейного лікаря і він складе для вас індивідуальний графік вакцинації з дотриманням мінімальних інтервалів, так щоб через сім місяців після її початку ви мали всі три дози первинного вакцинального комплексу.

У разі потрапляння бруду в рану або поріз, травмування гострими предметами, уламками деревини зверніться по медичну допомогу. Якщо у вас немає симптомів, але медичний працівник вважає, що у вас може виникнути правець, водночас від вашої останньої вакцинації проти правця минуло більше 5 років, вам очистять рани та зроблять ін’єкцію протиправцевого анатоксину.

Якщо у вас є симптоми правця, лікування надаватимуть у відділенні інтенсивної терапії.

Красилівське відділенні ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” нагадує, що з 1 серпня в Україні триває кампанія щодо додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця для груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.

Уся вакцинація за Національним календарем щеплень — безоплатна. Щоб отримати щеплення або вакцинувати свою дитину, зверніться до сімейного лікаря або до найближчого закладу охорони здоров’я.

Будьте здорові та бережіть себе!

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь