В сучасному світі з кожним днем все більше людей стає жертвами  насильства. Існує безліч кваліфікацій форм насильства. Загальновизнаними є:

Дата: 30.05.2022 08:04

Фізична форма насилля  -  ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Психологічна форма насилля включає в себе психологічний тиск, погрози, ігнорування почуттів іншої особи, приниження та покарання особи через її віросповідання, національну або расову приналежність тощо.

Сексуальне насильство включає будь-які діяння сексуального характеру (гнів на ґрунті ревнощів, примус до сексуальних зносин, а також сексуальні домагання без проникнення в тіло). Важливо! Діяння сексуального характеру відносно повнолітньої особи без її згоди є насильством, а стосовно дитини незалежно від її згоди вважаються насильством.

Під економічним насильством слід характеризувати умисне позбавлення коштів, житла та іншого майна, перешкоджання в отриманні навчання або медичних і соціальних послуг, заборона працевлаштування чи примушування до праці тощо.

Постраждалі особи мають право на:

дієвий, ефективний та невідкладний захист у разі вчинення насильства, недопущення повторних випадків насильства;

звернення особисто або через свого представника до суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі;

отримання повної та вичерпної інформації від суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі, щодо своїх прав, заходів і соціальних послуг, якими вони можуть скористатися;

безоплатне отримання відповідно до законодавства медичної, соціальної та психологічної допомоги, інших соціальних послуг;

безоплатну правову допомогу в порядку, встановленому Законом України "Про безоплатну правову допомогу";

повагу до честі та гідності, уважне та гуманне ставлення з боку суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії насильству за ознакою статі;

конфіденційність інформації особистого характеру, що стала відома під час роботи з такими особами;

звернення до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника в порядку, передбаченому законом.

Відповідальність за вчинення домашнього насильства несе кривдник, відповідно до вимог чинного законодавства.

За вчинення домашнього насильства законодавством передбачено спеціальні заходи, які можуть застосовуватися до кривдника, зокрема:

терміновий заборонний припис стосовно кривдника;

обмежувальний припис стосовно кривдника;

взяття на профілактичний облік кривдника та проведення з ним профілактичної роботи;

направлення кривдника на проходження програми для кривдників.

Крім того, в Україні за вчинення домашнього насильства  введена кримінальна відповідальність. Так, кривдник карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п'яти років, або позбавленням волі на строк до двох років

Постраждалі від домашнього насильства можуть отримати кваліфіковану правову допомогу, зателефонувавши на Єдиний телефонний номер системи БПД 0 800 213 103 або звернутись за адресою: вул. Театральна, 1 в м. Красилів, тел. 42660 та  у мобільному застосунку «Безоплатна правова допомога». Крім того, отримати правову допомогу можна зареєструвавшись на сайті legalaid.gov.ua.